W centrach dużych miast znalezienie miejsca postojowego zajmuje kierowcom średnio ok. 40 minut. Problem ten przybiera na sile, ponieważ w Polsce z każdym rokiem przybywa samochodów. W cenie są zatem rozwiązania pozwalające rozładować sytuację.
Strefy płatnego parkowania czy zwiększanie liczby miejsc parkingowych w pobliżu ważnych węzłów komunikacyjnych oraz centrów handlowych to tylko niektóre sposoby mające na celu usprawnić transport w centrach dużych miast. Na popularności zyskuje również opcja, jaką jest podziemny parking płatny. Poznań to jeden z ośrodków w Polsce, które w tym obszarze obsługiwane są przez Grupę Interparking. Zdaniem ekspertów z tej firmy na budowę podziemnych parkingów opłaca się postawić z paru powodów.
Wygoda dla kierowców i mieszkańców
Problemy ze znalezieniem miejsc postojowych skutkują m.in. parkowaniem na chodnikach i trawnikach, co bardzo utrudnia życie mieszkańcom. Zwiększenie ilości miejsc parkingowych poprzez budowę parkingów podziemnych przynosi korzyści wszystkim. Kierowca dokonuje stosownej rezerwacji online – ma więc pewność, że określonego dnia o wybranej godzinie będzie na niego czekać wolne miejsce. Nie musi zatem tracić czasu na jazdę po mieście.
Brak ingerencji w krajobraz miejski
Parkingi podziemne nie ingerują w miejski krajobraz, a przestrzeń nad nimi można zagospodarować w dowolny sposób. Pozwala to na pełne wykorzystanie miejskiego potencjału, co przy postępującej urbanizacji ma niebagatelne znaczenie. Nowoczesne parkingi podziemne to często parkingi wielopoziomowe, które wcale nie muszą stanowić integralnej części budynku nadziemnego. Daje to dość duże pole manewru w zakresie realizowania tego typu inwestycji.
Bezpieczeństwo
Możliwość pozostawienia samochodu na płatnym parkingu podziemnym wiąże się z bardzo istotnym aspektem, a mianowicie z bezpieczeństwem. Parkingi te są strzeżone i monitorowane przez całą dobę, co utrudnia dostęp na ich teren osobom nieuprawnionym. Znacząco też spada w tym przypadku ryzyko kradzieży samochodu.