Lato na dobre zawitało w Polsce, więc większość z nas myślami jest już na urlopie. Szukając wakacyjnych kierunków, warto wziąć pod uwagę nie tylko popularne Włochy, upalną Hiszpanię czy odległe rajskie plaże. Jeśli chcemy przeżyć niezapomnianą przygodę i doświadczyć niezwykłej kultury i gościnności lokalnej społeczności, nie trzeba daleko szukać. Gruzja jest świetnym kierunkiem, jeszcze niezadeptanym przez turystów.
Czy warto pojechać do Gruzji?
Gruzja to nie tylko majestatyczne, wciąż jeszcze dzikie góry, malownicze krajobrazy ciągnące się po horyzont czy kraina płynąca przepysznym winem, jakiego nie znajdziemy w innej części świata. To także smaczne jedzenie, cynowni ludzie i urokliwe wsie i miasteczka. Nie można również zapominać o znacznie niższych cenach niż w innych turystycznych krajach. Na wielu forach i grupach podróżniczych w mediach społecznościowych co jakiś czas pojawia się pytanie, „czy warto pojechać do Gruzji?” Odpowiedź brzmi tak, jeśli lubisz aktywny wypoczynek, niestraszne Ci długie wędrówki, nie jesteś na diecie i lubisz integrować się z lokalną społecznością.
Kiedy najlepiej pojechać do Gruzji?
Najlepszym okresem na odwiedzenie tego różnorodnego kraju jest wiosna i lato. Zimą niestety dostęp do wielu pięknych miejsc jest utrudniony lub wręcz niemożliwy. Przykładem może być tu malownicza wioska Omalo, położona pośrodku gór, z dala od cywilizacji i miast. Dostać się tam można kamienistą, krętą górską drogą, niejednokrotnie wiodącą tuż na skraju przepaści, co czyni naszą podróż niezapomnianym przeżyciem, przeplatanym na zmianę okrzykami zachwytu nad mijanymi krajobrazami i momentami grozy na widok krzyży upamiętniających ludzi, którym nie udało się pokonać niebezpiecznej trasy. Jeśli jednak już dotrzemy do celu, powita nas zaledwie kilka chatek, tradycyjnych pensjonatów i niemalże niezmącona cisza i miliony gwiazd na niebie po zapadnięciu zmroku. Z Omalo warto wybrać się także na trekking w okolicznych górach, który dostarczy nam niezapomnianych, zapierających dech w piersiach widoków.
Kuchnia gruzińska
Mówiąc o Gruzji, nie można nie wspomnieć o jej kulinarnej odsłonie. Jest to kraina iście winem i serem płynąca. W niemalże każdej restauracji spróbujemy lokalnych potraw, takich jak tradycyjne pierożki gruzińskie chinkali, czy zapiekany z serem placek chaczapuri. A to wszystko w akompaniamencie lokalnego wina wyprodukowanego na postawie tradycyjnej gruzińskiej receptury.
Choć Gruzja to kierunek wciąż jeszcze nie tak popularny, jak inne przystępne cenowo kraje, jak Chorwacja czy Czarnogóra, nie warto zwlekać z jej odwiedzeniem. Za sprawą tanich połączeń lotniczych i rosnącej z roku na rok liczby turystów, kraj wkrótce być może straci swoją autentyczność. Zanim to się stanie warto, jak w każdej podróży, zejść z utartego szlaku i poczuć magię tego niezwykłego miejsca.