Trzeba przyznać, że znajomość historii własnej rodziny to nie lada gratka i wiele osób interesuje to, skąd pochodzą i jaka jest historia ich przodków. Coraz większym zainteresowaniem na przykład cieszą się genetyczne badania pochodzenia. Kosztują one niemałe pieniądze a mimo to wciąż znajduje się coraz więcej ciekawskich, którzy chcą wiedzieć, z jakimi narodowościami są spokrewnieni. Pomóc może również wiedza o tym, jak zrobić drzewo genealogiczne. Dzięki takiemu drzewku usystematyzujemy wiedzę na temat pochodzenia naszej rodziny.
Jak zrobić drzewo genealogiczne?
Świeżo upieczeni koneserzy historii rodowej mogą być trochę zagubieni w tym, jak zrobić drzewo genealogiczne. Ale od czegoś trzeba zacząć. A zaczynać warto od najprostszych i najoczywistszych rozwiązań. Na początek spróbuj poszperać w rodzinnych rupieciach i albumach. Zajedź do domu prababci, babci czy starszej cioci albo wujka. Podpytaj o rodzinę, imiona, nazwiska, nazwiska rodowe. Zapytaj o albumy, dokumenty i rodzinne pamiątki. Wiele rodzin przechowuje mnóstwo takich skarbów w domach najstarszych ich członków. Warto zadbać o to, by takie pamiątki nie przepadły. Spisz opowieści babci o poszczególnych członkach rodziny. Zobaczysz, że opowieści te będą się systematyzować w spójną całość gdy je spiszesz. Często już na podstawie samych opowieści najstarszych członków twojego rodu możesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. I napisać bardzo dużą część swojego drzewa genealogicznego.
Jak szukać informacji o historii swojej rodziny?
Następnym krokiem tego jak zrobić drzewo genealogiczne, gdy już skarbnica wiedzy najstarszych członków rodziny się wyczerpie, jest poszperanie w dokumentach. Mając nazwy miejscowości z której pochodzili członkowie rodziny, najłatwiej jest wybrać się do miejscowych parafii. Kościelne księgi parafialne są ogromną skarbnicą wiedzy historycznej. I zawierają dane parafian często w miejscach, gdzie władze cywilne nie prowadziły takich ewidencji. Ten etap często wiąże się z podróżowaniem w różne miejsca. Oglądaniem cmentarzy, może też poznawaniem dotąd nieznanych ci dalekich krewnych. A może nawet okazać się, że musisz pojechać poza granice naszego kraju. Ten etap tworzenia drzewa wiąże się z dużą ilością frajdy i przygodami – niektórzy specjalnie biorą urlopy, by pojeździć po Polsce albo i świecie w poszukiwaniu swoich korzeni.
Jak wykorzystać internet?
Duże możliwości w tym, jak zrobić drzewo genealogiczne, daje obecnie internet. Istnieją specjalnie do tego przeznaczone portale, gdzie dalecy krewni mogą się wyszukiwać i razem uzupełniać swoją wiedzę historyczną i tworząc bardzo rozbudowane drzewa genealogiczne. Warto zarejestrować się na takim portalu i podzielić się swoją wiedzą, oraz skorzystać z cudzej. Kto wie, może znajdziesz tam swojego dalekiego krewnego, o którego istnieniu nie miałeś pojęcia?