Hotele-Tur.com.pl

Turystyka, Podróże, Rozrywka i Hobby

Podróże

Kraków zagrożony koronawirusem?

Kraków zagrożony koronawirusem?

Koronawirus w zastraszającym tempie szerzy się we Włoszech oraz w innych najważniejszych krajach Europy Zachodniej. Jak wygląda sytuacja w Krakowie? Czy jesteśmy przygotowani?

Koronawirus w Krakowie

W czasie pisania tego artykułu, w Polsce przebywało blisko 70 osób zakażonych nowym koronawirusem. Równocześnie jednym z pierwszych chorych w kraju jest mieszkaniec Krakowa. Pacjent zaraził się nowym szczepem wirusa w czasie pobytu w północnych Włoszech, będących głównym obszarem rozprzestrzeniania się choroby w Europie. Rodzi to pytanie dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa. 

Należy podkreślić, iż pacjent natychmiast po powrocie z Włoch poddał się samoobserwacji i ograniczył on kontakt z innymi osobami. Oznacza to, że prawdopodobieństwo przenoszenia wirusa przez pierwszego pacjenta jest niskie. Równocześnie Kraków tak samo, jak i pozostałe miasta podjął szereg działań mających na celu zatrzymanie choroby COVID-19. Jakie są to działania? 

Zgodnie z decyzją rządu w Polsce odwołano już nie tylko wszystkie imprezy masowe, ale również na terenie kraju zakazano zgromadzeń powyżej 50 osób. W praktyce oznacza to, że w Krakowie zamknięte zostały galerie handlowe, w których działają jedynie apteki i drogerie, zamknięte zostały restauracje, które mogą dostarczać jedzenie jedynie w formie dowozów.  Nie ma również możliwości udania się do klubu lub baru. W praktyce oznacza to całkowitą reorganizację życia Krakowian. 

Z tego względu odwołano m.in. koncert Carlosa Santany, który miał odbyć się na Tauron Arenie. Nie doszło też do imprezy ekologicznej dla uczniów organizowanej przez urząd miasta, która miała się odbyć w miniony piątek. Nie odbyła się również zaplanowana  na miniony piątek gala O! Lśnień Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Kraków w ICE poinformował zarząd Ringier Axel Springer.

Natomiast wszystkie placówki dyplomatyczne i konsularne (np. Konsulat Generalny Francji w Krakowie) działają w normalnych godzinach pracy.

Zmiany w działalności szkół oraz uczelni wyższych 

W pierwszych dniach od pojawienia się choroby COVID-19 w Krakowie reorganizację działania zapowiedziały wszystkie najważniejsze uczelnie wyższe. Decyzje o odwołaniu zajęć ze studentami zostały podjęte m.in. przez Uniwersytet Pedagogiczny, Jagielloński, czy też AGH. W międzyczasie na poziomie rządowym podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich placówek edukacyjnych. Od poniedziałku 16 marca dzieci uczęszczające do wszystkich szkół są zwolnione z zajęć. 

Równocześnie w Krakowie przestały działać wszystkie instytucje kultury. Zgodnie z decydują ministra Glińskiego odwołane zostały spektakle w teatrach, kinach oraz zamknięte zostały muzea. Warto podkreślić, że zakaz działalności na początku nie dotyczył kin oraz teatrów prywatnych o ile spektakle nie łamały zakazu organizacji imprez masowych. Aktualnie w rezultacie stanu wyjątkowego również kina zostały zamknięte. 

Poszukiwanie szczepionki i leczenie korona wirusa

Warto wspomnieć o przeznaczeniu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 25 milionów złotych. Pieniądze zostały przekazane Małopolskiemu Centrum Biotechnologii, które w opinii ministra Jarosława Gowina uchodzi na najlepszy ośrodek naukowy w Polsce, który może skupić się na poszukiwaniu sposobów na walkę z koronawirusem oraz sposobów na zapobieganie epidemii w przyszłości. 

Równocześnie minister Gowin powołał zespół ekspertów ds. koronawirusa, w którego skład wchodzi m.in. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak, który zajmuje się m.in. opracowywaniem strategii dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak radzić sobie z epidemią.

Sytuacja jest dynamiczna i liczba zarażonych wirusem z Wuhan może ulec zmianie.

Udostępnij