PL EN DE

Ośrodek Wypoczynkowy Bryza

72-600 ŚWINOUJŚCIE, ul. Gdyńska 28

Telefon(+48) 91 321 24 91

(+48) 501 475 975

Fax(+48) 91 321 24 91

Mailbryza@arka-mega.pl

• Ośrodek Wypoczynkowy BRYZA •

Warto zobaczyć Świnoujście

        Zapraszamy do Świnoujścia jedynego „wyspiarskiego” miasta w Polsce, położonego przy granicy z Niemcami, nad rzeką Świną ,między Bałtykiem na północy, a Zalewem Szczecińskim na południu, w otoczeniu licznych rozlewisk i cieśnin morskich, usytuowanych wśród 44 wysp współtworzących miasto. Trzy najważniejsze i zamieszkałe wyspy to Uznam, Wolin i Karsibór.  Wyspa Uznam  stanowi centrum miasta, gdzie znajdują się budynki administracyjne, firmy, hotele, pensjonaty, uzdrowiska oraz liczne obiekty turystyczne z dzielnicą nadmorska. Co ciekawe tylko 10% powierzchni wyspy należy do Polski, pozostała  część znajduje się po niemieckiej stronie. Druga z wysp  miejskich to wyspa Wolin , największa wyspa w Polsce oddzielona od lądu cieśniną Dziwną. Trzecia wyspa to Karsibór, określana "zieloną wyspą" ze względu na walory przyrodnicze tj. wspaniałe okazy dębów i rezerwat ptaków zwany Karsiborką Kępą.  Ze względu na swoje wyjątkowe położenie, Świnoujście jest ważnym ośrodkiem gospodarki morskiej ( jednym z czterech kluczowych portów w Polsce) i bazą marynarki wojennej, a jednocześnie popularnym uzdrowiskiem i miejscowością turystyczną.

        Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu schorzeń kardiologicznych, dermatologicznych pulmonologicznych, reumatologicznych, układu narządu ruchu, układu oddechowego, układu krążenia z wykorzystaniem własnych źródeł solanek: bromkowe, jodkowe, żelaziste, borowe.

       Świnoujście posiada dwie przeprawy promowe, które jako jedyna droga łączą miasto  z resztą kraju. Pierwsza z nich to przeprawa do centrum miasta, dostępna wyłącznie dla mieszkańców, gdzie kursują promy „Bielik”. Drugą stanowią duże promy „Karsibór”, to przeprawa dla turystów. Przeprawa promowa dla wszystkich jest bezpłatna. i trwa około 10 minut. Stanowi niewątpliwą atrakcję turystyczną.

       Szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się ciekawa i różnorodna oferta  morskich wycieczek tj. rejsy po Bałtyku, po porcie i kanałach, do latarni morskiej, a przede wszystkim  wycieczki do Niemiec i Skandynawii. Usługi żeglugowe świadczą nie tylko jednostki promowe i statki pasażerskie, ale również katamarany (np. na Bornholm ), jachty czy wodoloty ( do Szczecina). 

       Dużym atutem Świnoujścia jest największa w Polsce i wyjątkowo czysta plaża (w najszerszych miejscach mierzy 100 m). Od wielu sezonów powiewa nad nią Błękitna Flaga, czyli certyfikat przyznawany przez międzynarodowe jury kąpieliskom spełniającym normy czystości, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że promenada łącząca Świnoujście z niemiecką Gminą Heringsdorf bierze udział w konkursie „7 cudów Funduszy Europejskich”. Transgraniczna promenada to blisko 4-kilometrowy ciąg pieszo-rowerowy przebiegający przez pas graniczny, który jeszcze nie tak dawno był kompletnie niedostępny i dzielił wyspę Uznam na dwie części polską i niemiecką. Na pasie granicznym powstała też specjalna platforma z kładką prowadzącą do punktu widokowego na morze. Dodatkowo, w ramach tego samego projektu, po polskiej stronie powstał pieszy deptak na wydmie, gdzie można usiąść na ławce i odpocząć.

       Miłośnicy turystyki rowerowej również znajdą w Świnoujściu wiele atrakcyjnych, dobrze przygotowanych  szlaków rowerowych, po najciekawszych zakątkach miasta i okolicy prowadzących również  do malowniczych terenów, położonych wzdłuż wybrzeża po stronie niemieckiej. Szczegółowe informacje wraz z mapkami tras rowerowych dostępne są na stronie www.swinoujscie.pl

 Świnoujście - zabytki wyspy Uznam ( lewobrzeżne):

 • Świnoujski Wiatrak - znak nawigacyjny w kształcie wiatraka tzw., Stawa "Młyny"  znajduje się na końcu falochronu przy wejściu do portu. Zbudowano go w 1823 roku. 
 • Kościół Matki Bożej Gwiazdy Morza ("Stella Maris") z 1896 roku. Wewnątrz zabytkowe witraże oraz mozaika nad wejściem
 • Kościół Chrystusa Króla w centrum miasta, zbudowany w 1786 roku. Wewnątrz zabytkowe organy oraz drewniany model statku z XIX wieku zawieszony w głównej nawie kościoła. W sezonie letnim odbywają się koncerty organowe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego oraz "Świnoujskie Wieczory Organowe".
 • Muzeum Rybołówstwa Morskiego, które mieści się w budynku dawnego ratusza miejskiego z 1805r. Znajdują się tu zbiory przedstawiające dzieje miasta i regionu, historię rybołówstwa, zabytkowe przyrządy nawigacyjne oraz okazy fauny morskiej.
 • Wieża po byłym kościele protestanckim pw. Marcina Lutra z 1904r. zniszczonym pod koniec wojny. Obecnie na jej szczycie znajduje się najwyższy w Świnoujściu punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniała panorama miasta. Wieża udostępniona jest do zwiedzania. Na dole mieści się kawiarnia
 • Zabytkowy Park Zdrojowy, którego początki sięgają 1721r. o powierzchni 58 ha z wieloma okazami różnorodnej roślinności takimi jak: kasztanowce, klony, olchy, wiązy, ciekawe okazy buków płaczących czy dębów piramidalnych oraz rzadko spotykane w naszej szerokości geograficznej lipy nikko czy skrzydłorzech kaukaski. W parku znajdziemy ponadto pomnik przyrody sosnę porośniętą bluszczem o nazwie "Rodzina" oraz wiązy "Przemytnicy". Natrafimy w parku także na liczne ciekawe rzeźby.
 • Forty obronne z XIX wieku (Fort Zachodni i Fort Anioła) udostępnione do zwiedzania.
 • Kapitanat Portu - budynek z XIX wieku.

Świnoujście - zabytki wyspy Wolin  (prawobrzeże):

 • Latarnia morska - najwyższa na polskim wybrzeżu i jedna z najwyższych na świecie (68 m). Zbudowana w 1857 roku. Na górę prowadzi ponad 300 krętych schodów. udostępniona do zwiedzania
 • Falochron o długości 1,4 km z 1823 roku.
 • Fort Gerharda zwany również Fortem Wschodnim, to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Należy do najlepiej zachowanych XIX wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie, udostępniony do zwiedzania

Świnoujście - zabytki  wyspy Karsibór:

 • Zabytkowy Kościół Niepokalanego Poczęcia z XIV wieku
 • Pomnik, poświęcony lotnikom RAF, zestrzelonym w 1945 roku podczas nalotu na obiekty portowe.
 • Kryte strzechą chaty rybackie z XVIII i XIX wieku

Galeria zdjęć Świnoujścia

facebook